01.02.1944 r. – ZAMACH NA KUTSCHERĘ

W dniu 1 lutego 1944 r. w godzinach porannych, żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz”, w udanym zamachu zabili dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski, generała Franza Kutscherę.

Austriak, generał Franz Kutschera objął stanowisko dowódcy SS i policji w dniu 23 września 1943 r. W Warszawie wprowadził niespotykany wcześniej terror, w tym codzienne łapanki mieszkańców. Zatrzymywane osoby były przewożone na Pawiak, skąd trafiały do obozów koncentracyjnych lub były rozstrzeliwane w różnych punktach Warszawy. Ogółem od października 1943 r. do lutego 1944 r. rozstrzelano ok. 5 tys. warszawiaków. W listopadzie 1943 r. kierownictwo AK wydało na Franza Kutscherę wyrok śmierci. Wykonanie wyroku powierzono dowódcy Kedywu, płk. Augustowi Fieldorfowi Nilowi. Miejsce zamieszkania Kutschery w dzielnicy policyjnej ustalił wywiad AK. Rozpoznanie trwało od 27 grudnia 1943 r. do 20 stycznia 1944 r. Zamach postanowiono przeprowadzić w godzinach porannych, ok. godz. 9.00, gdy generał będzie jechał do siedziby policji. 1 lutego 1944 r. zbiórkę wyznaczono na godz. 7.30. O godz. 8.50 wszyscy uczestnicy akcji znajdowali się na swoich pozycjach. O godz. 9.06 zasygnalizowano: Kutschera wychodzi z domu, wsiada do samochodu i rusza. Był to początek akcji. Żołnierze z AK zablokowali samochodem drogę generałowi. Do niemieckiego auta podbiegli pozostali uczestnicy akcji i z odległości ok. 1 m. otworzyli ogień do Kutschery. Na odgłos strzałów wojsko niemieckie otworzyło ogień z pobliskich budynków.

W zamachu na Kutscherę wzięło udział 12 żołnierzy AK, w tym najmłodsza uczestniczka miała 14 lat. W akcji zginęło 4 uczestników, 2 zostało rannych. Straty po stronie niemieckiej: 5 zabitych, 9 rannych. Cała akcja przeprowadzona przez AK trwała 1 min i 40 sekund.

Pamiętajmy o naszych bohaterach!!!